Muş köftesi

Malzemeler:

– 1 kg Yağsız dana kıyması(but tarafından)
– 1 kg köftelik bulgur
– 6 adet kuru soğan
– 300 gr tereyağı

İçinin hazırlanışı:

Soğanla ufak ufak doğranır ve bir kaşık yağda hafif  pembeleşinceye kadar kavrulur, içine bir tutam pul biber ve isteğe göre nane konur. Hazırlanmış olan soğan soğuması için bekletilir.

Köfte harcının hazırlanışı:  

Çukur bir kap içinde kıyma, su, tuz ve bulgur yoğrularak (sırasıyla önce tuz daha sonra su ve bir miktar bulgur yoğrulur )bu işlem kullanılan bulgur bitinceye kadar tekrar edilir, yumuşak ve kıvamlı bir harç oluşunca yoğurma işlemi sona erer.

Köftenin yapılışı:

Hazırlanmış olan harç kap içersinde boşluk kalacak şekilde bir kenara alınır. Eller ıslatılarak üzeri (kurumaması için)sıvanır. Bu hazırlanmış harç ceviz büyüklüğünde parçalar haline getirilir. Ceviz büyüklüğündeki bir harç sol el avuç içine alınır ve sağ elin işaret parmağıyla ortasından başlanarak bir çukur oluşturulur, bu çukurun içine daha önceden hazırlanmış ve soğutulmuş olan soğandan bir çay kaşığı dolusu bırakılır ve köfte kapatılır, parmaklar suyla ıslatılarak köfteye piramit şekli verilir. Bu işlem yapılırken özellikle dikkat edilmesi gereken nokta köftede patlak olmamasıdır. Bütün harç bittikten sonra hazırlanmış olan köfteler derin bir tencerede kaynatılmış olan suyun içine atılır(bu işlemin elle yapılması gerekir)ve yüksek ateşte kaynamaya bırakılır, yaklaşık on beş yirmi dakika kaynadıktan sonra pişip pişmediğine bakılır ve ateşten alınır. DİKKAT! Köfteler piştikten sonra tencerede su kalmış olsa dahi pişirme işlemi sona erdirilir. Tabağa alınan köftelerin üzerine eritilmiş tereyağı dökülerek yanında yoğurt veya ayranla servis yapılır.

Afiyet olsun.

Yorum Yapın

E-posta adresiniz yayınlanmaz." Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*